Psi velkých plemen do 45 kg dospívají ve věku 12-18 měsíců, růst končí v 18 měsících.

Psi plemen obřích nad 45 kg dospívají ve věku 15-24 měsíců, růst je ještě pomalejší do 18 měsíců, ale vývoj kostry končí až ve 2 letech.

Kondice a vzhled jsou závislé na vybudování silné, mohutné a pevné kostry.

 Většina těchto plemen má sklon k velmi rychlému růstu a s tím souvisejí zdravotní rizika. Rizikové je období od 3.měsíce, kdy nastává až překotný růst a mnoho majitelů si myslí, že musí více krmit a zvyšují proto krmnou dávku, což je fatální chyba. Nadměrný přísun energie totiž způsobuje příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry.

 Nejvyšší rychlost růstu a vyvrcholení energetického příjmu (na základě metabolické hmotnosti těla) dosahuje většina velkých a obřích plemen v šestém měsíci věku. Růst pokračuje, i když pomalejším tempem, do dvanácti až dvaceti měsíců (v závislosti na plemeni) až do dosažení hmotnosti dospělého jedince. Nadměrná hmotnost štěněte vede v období kolem 5. - 6. měsíce věku k nadměrné zátěži pohybového aparátu - především kostí, vazů a šlach. Důsledkem tohoto stavu jsou prošláplé packy (tzv. medvědí tlapy), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu a postojové abnormality. Na vývoj onemocnění mají vliv především genetika (výběr zdravých rodičů), prostředí a výživa.

 Dalším zásadním faktorem výživy štěňat uvedených plemen je správný přísun vápníku. Ve snaze pejskovi pro správný růst "přilepšit" podává většina majitelů štěňatům různé přípravky a krmné doplňky s vysokým obsahem vápníku do jinak již vyvážené potravy pro štěňata. Pro mladého psa velkého plemene není problémem nedostatek vápníku (křivice se již téměř nevyskytuje), ale s jeho nadbytkem si štěně nedokáže poradit. Následkem pak bývají výše zmíněná onemocnění skeletu. Jak nízký, tak i vysoký příjem vápníku vede ke zvýšenému výskytu poruch vývoje kostry v průběhu růstu.

 * Prakticky to znamená, že jak nadbytečné množství i perfektně vyvážené stravy nebo podávání doplňků, obsahující vápník, zvýšuje u velkých a obřích plemen riziko poruch růstu.

* Kombinace granulí a domácí stravy není vhodná, protože naruší optimální hladiny látek v granulích. Pokud štěně dostává příliš mnoho vápníku, hrozí mu osteochondróza. Pokud je ke kompletnímu krmivu přidáváno maso, tedy vlastně nadbytek fosforu, který s sebou při vyplavování z organismu bere i vápník, může zase vzniknout odvápnění, které vede k vývojovým vadám.

* Kombinované krmení (granule a maso s příkrmem) je možné u rostoucích štěňat uplatňovat pouze po vyladění co do skladby živin, vitamínů a minerálů.

Pokud se krmí kompletními krmivy, je přidávání pamlsků s obsahem vitamínu A a D a jiných vitamíno-minerálních preparátů bez konzultace s veterinářem, zakázáno.


Počet denních krmných dávek

do 4 měsíců 5 - 3 x denně

4 - 6 měsíců 3 x denně

6 - 18 měsíců 2 x denně

18 a výše 1 - 2 x denně

Vždy je nutná dostupnost čerstvé čisté vody !!

 

 

Výběr krmiva

Aby vaše štěně rostlo zdravě, sledujte tyto znaky:

* Menší obsah tuku pro méně energie k optimalizování (snížení) tempa růstu štěňat velkých plemen a tím chrání před přebytkem energie (10-14% v krmivu).

* Sníženou hladinu proteinu a správný poměr proteinu s energií zajistí normální tělesnou kondici (optim. 25- 28 %).

* Sníženou hladinu vápníku (dop. 0,9% v sušině) a fosforu, s optimálním poměrem vápníku a fosforu k dosažení správného vývoje kostí (pro štěňata Ca : P je 1-1,5 : 1).

* Dodávání chondroprotektiv v krmivu může být výhodné při udržování zdravé kloubní chrupavky. Jsou to její přirozené stavební kameny a napomáhají udržovat zdraví a pohyblivost kloubů (přípravky Caniviton forte, Canvit Chondro Maxi, Chassoton, Alavis, Fortiflex aj.). Řada výrobců již dnes tyto látky přidává přímo do granulí určených pro tuto kategorii.

* Nezbytné vitamíny a minerály k podpoře imunitního systému.

* Vysoce kvalitní živočišné proteiny(maso) k podpoře zdravého růstu svalů, nezbytných orgánů, srsti a kůže.

* Zdroj vlákniny, který pomůže chránit citlivý zažívací systém a tím zůstane více živin ve vašem štěněti.

 

Přechod na krmivo pro dospělé psy

Štěňata velkých plemen dosahují dospělosti v 18-24 měsících života. V této době je vhodné přejít na krmivo pro dospělé psy. V době přechodu je vhodné míchat krmivo pro štěňata a krmivo pro dospělé psy zhruba po dobu týdne a postupně přejít z jednoho na druhé.


Pro prevenci vzniku onemocnění a správný růst platí tyto zásady:

* štěňata velkých plemen vybírat ze sledovaných chovů

* do 1 roku věku štěně nepřetěžovat tělesnou aktivitou, volný pohyb

* od odstavu až do dosažení dospělosti krmit raději pouze stravou, určenou speciálně pro tato plemena
/ Large Breed Puppy

* ke kompletnímu krmivu nepřidávat žádné minerální a jiné doplňky