Něco o správném krmení psa

Hotová krmiva pro psy představují jednoduché a zcela bezpečné řešení. Vám ušetří práci a čas. A pes dostane v jedné dávce veškeré živiny, které potřebuje.

Dbejte však na kvalitu krmiv, která vybíráte. Pokud budete chtít ušetřit na kvalitních krmivech a nakoupíte levnější produkty, může se později stát, že se u veterináře poté nedoplatíte.

Dávejte raději přednost superprémiovým krmivům,  která mají kvalitní a vyvážené složení vitamínů, minerálů a dalších látek.

Dostává-li pes po delší dobu stejné krmivo, jeho střevní mikroflóra se přizpůsobí podávané stravě a trávicí trakt pracuje mnohem efektivněji.

Časté změny ve výživě představují pro organismus zátěž – zažívací ústrojí zpočátku neumí řádně využít všechny obsažené živiny. Přivykání na jinou skladbu potravy se může projevit , například průjmem nebo zvracením.

Pokud krmivo přeci jen musíte z nějakého důvodu změnit, dejte svému psovi čas, aby si na novou skladbu potravy zvykl. Nejlépe uděláte, pokud do původního jídla přimícháte trochu nového krmiva.

Postupně v průběhu týdne zvyšujte jeho podíl v krmné dávce až na 100%.

Pro psí zažívaní není nic horšího než neustálé střídání typů jídla. ( vařené*konzervy*granule)

 Nemějte obavy, že se psovi krmivo přejí. Psi a kočky jsou velmi konzervativní strávníci, kteří si na pestrý jídelní lístek nepotrpí.

Za prvé mají mnohem méně chuťových buněk než člověk a za druhé, vzhledem ke specifikům svého trávení přirozeně preferují stejnou skladbu potravy.

Jakmile se rozhodnete pro určité krmení, bezdůvodně je neměňte, nestřídejte, ani je nekombinujte s jinou složkou (výjimku tvoří pouze míchání granulí s konzervou stejné značky a typu).

 Při zkrmování vybraného krmiva hodnoťte sami jeho vliv na vašeho psa, všímejte si jeho zdravotního stavu, kondice, kvality srsti i množství  a  kvality výkalů.  Podle nich dobře poznáme, jak je pes stravován.

Při správném krmení jsou psí výkaly měkké, formované, hnědé.

Tvrdé až drobivé výkaly víceméně bílé barvy svědčí o přílišném zkrmování kostí, naopak mazlavé až řidší výkaly tmavé až černé barvy svědčí o zbytečně velkých porcích masa.

Po jídle pak by pes měl asi 1 - 2 hodiny odpočívat. Nenuťme jej tedy po hlavním jídle k jakékoli činnosti. Tento oddych je potřebný pro využití výživných látek v potravě organismem psa a také je prevencí před přetočením žaludku,

které je hrozbou především u velkých plemen.

Kvalitu krmiva nelze správně posoudit, pokud psa přikrmujete např. zbytky od oběda či večeře. Taková strava psovi škodí, proto ji nikdy psovi nepředkládejte.

 

Doporučení pro nákup krmiva

•  Nakupujte ve specializovaných prodejnách.

•  Krmiva nakupujte pouze v neporušených originálních obalech (s výjimkou vzorků)

•  Nekupujte rozvažované krmení, není u něj jisté datum výroby a spotřeby, a pokud bylo krmivo skladováno nesprávným způsobem, mohlo nasáknout vlhkost a mohlo by být závadné.

    Na rozvažovaných krmivech také nebývají uvedeny potřebné údaje.

    Kvalitu krmiva poznáte i podle barvy. Různobarevné krmivo (zelené, žluté či červené apod.) obsahuje barviva, která jsou pro psa nevhodná.

    Spolehněte se raději na "obyčejné hnědé" krmivo bez přidaných barviv.

•  Hledejte informace na obalu. Kde není uveden obsah živočišných bílkovin, nebývá kvalitní krmivo, je nutné, aby v obsahu byly uvedeny omega-3 a omega-6,alespoň 3%(pro zdravou kůži a srst),

    vitamíny, minerály a kladem je glukosamin a chondroitin.

•  Kupujte balení, které jste schopni spotřebovat do určeného data.

•  Pro výběr krmiva jsou důležité také reference chovatelů, kteří mají s daným krmivem již delší zkušenosti.

 

V poslední době stále častěji skloňovanou surovinou ve výživě psů jsou brambory.

Mnozí z vás mají zažité, že brambory pes špatně tráví a lidově řečeno je „nevyužije“. To se týká brambor doma vařených.

Nutriční odborníci se shodují, že brambory zpracované technologií šetrného vaření v přesycené páře jsou nejšetrnějším zdrojem škrobů pro masožravé šelmy

(co se týče škrobů v krmivu obecně, za optimální orientační hladinu se považuje rozmezí 30-50%, směrem dolů je pohyb hodnot vítaný, směrem nahoru již ne.

Při tomto technologickém kroku dochází k otevření škrobových zrn a želatinizaci škrobu, který se stává vysoce biologicky dostupným se stravitelností pro psa prakticky 100%.

Želatinizace škrobů probíhá i v obilovinách, pokud jsou v receptuře obsaženy.

Ovšem bramborový škrob nejméně ze všech škrobů rozkolísává hladinu krevního cukru a je tak nejvhodnějším zdrojem škrobů pro psy a kočky. Má rovněž hypoalergenní vlastnosti ještě výraznější než rýže.

 

Způsob krmení

Krmte psa vždy ve stejném čase přesně odměřenými krmnými dávkami. Krmnou dávku můžete podat dospělému psovi najednou (obvykle večer, v čase klidu), nebo ji rozdělit na 2 jídla (1/3 ráno a 2/3 večer).

Štěňata, březí a kojící feny, a také nemocné psy krmíme několikrát za den. U hotových krmiv, čtěte pozorně návod na krmení a dodržujte doporučené dávkování.

Krmné dávky vypočítali specialisté – přehnané "dopřávání" vede k obezitě.

Potrava by měla přesně odpovídat věku, fyzické aktivitě či zdravotnímu stavu zvířete.

Chuť na zdechliny není nevychovaností, ale je přirozeným zvířecím pudem, zděděným od svých divokých předků a mají jej stále zakotvený ve svých genech.

Pes dokonale stráví i slabě zapáchající, či zamřelé maso, které zkonzumováno člověkem by mu přineslo nemalé zažívací potíže. Psovi to však nevadí.

Pes dokonce žere někdy i výkaly a je to dáno zase jeho původem, kdy ještě nebyl domestikovaný. Sežral i střeva s natráveným obsahem a to mu vlastně zůstalo dodnes.

Krmíme-li psa však tak, jak jsme si již dříve řekli,  tedy dostatečně, tento jeho neodstranitelný zlozvyk podstatně omezíme. A při krmení psa nezapomínáme na dostatek čerstvé vody.

Psi v běžné zátěži

Pro psa společníka, který doprovází svého pána na vycházkách či pochůzkách po městě a zbytek dne odpočívá, postačí běžné, tzv. udržovací krmivo. 

Dodá tělu přesně tolik živin a energie, aby si pes zachoval dobrou kondici a vitalitu, ale nepřibýval na váze.

Psi s vysokou fyzickou zátěží

Pracující pes vydá v porovnání se psem společníkem až několikanásobek kalorií denně. Jeho tělo spotřebuje také více bílkovin, cukrů a dalších živin. Takové nároky nelze uspokojit pouhým zvýšením krmné dávky.

Velké množství potravy nadmíru zatěžuje žaludek a trávicí trakt si s ní stejně neporadí. Hlavním požadavkem na krmivo pro aktivní psy  je jeho vysoká koncentrace (t. j. vysoká hladina energie a živin v malém objemu).

Dbejte na vysoký obsah energetických zdrojů, jako jsou živočišné tuky, důležité pro práci svalů. Živočišné bílkoviny (hlavně maso) jsou pro obnovu svalů a vitaminy B a mastné kyseliny zase pro ochranu vnitřních orgánů.

Březí a kojící feny

Období březosti a laktace představuje pro tělo feny obrovskou zátěž. V době gravidity a v době kojení živí fenka  také svá štěňátka. Tomu odpovídají i její nároky na výživu.

Požadavky na složení krmiva jsou prakticky stejné, jako je tomu u aktivních psů (viz předchozí část). Liší se pouze způsob krmení.

Asi do poloviny gravidity fena nepotřebuje žádnou změnu druhu ani množství krmiva. Také není nutné omezovat ji v pohybu. Naopak – "přilepšování" a úlevy by vedly k obezitě, jež komplikuje porod a pozdější návrat do normální kondice.

Od začátku 5. týdne březosti přejděte na krmivo pro aktivní psy a postupně zvyšujte množství potravy až na trojnásobek běžné krmné dávky. Potravu rozdělte na více malých porcí denně.

Jen co štěňata začnou přijímat pevnou potravu, plynule fenu převeďte na normální stravovací režim.

Stárnoucí psi

S přibývajícím věkem psa klesá výkonnost jeho metabolismu a imunitního systému. Celkově se snižuje jeho pohybová aktivita a jeho vnitřní orgány stárnou. Stárnutí nelze zastavit,

ale prostřednictvím správné výživy můžeme oddálit jeho nežádoucí příznaky a zkvalitnit stárnoucímu psovi život.

Optimální krmení pro psa seniora by mělo splňovat několik kritérií. V první řadě je to snížený podíl snadno dostupné energie pro zachování optimální váhy i kondice.

Dále by mělo obsahovat složky (mastné kyseliny omega, glukosamin), které vyživují klouby, a zvýšené množství antioxidantů pro podporu imunity. Mějte na paměti, že apetit a trávicí ústrojí staršího psa už nejsou to co zamlada.

Vybírejte pro něj pouze velice chutná a snadno stravitelná krmiva z těch nejkvalitnějších surovin.

 

Potraviny NEVHODNÉ !!!

Kakao – veškerá krmiva, obsahující kakao jsou pro psy toxická, a ve větších dávkách mohou způsobit i smrt psa.

Kořeněné a solené potraviny – lidské jídlo - podávané příliš často, mohou způsobit trávicí potíže psa, onemocnění jater a ledvin, záněty análních váčků nebo zhoršení kvality srsti. Je nejlépe zcela vynechat.

Luštěniny, čerstvý chléb, kapusta, kedlubny a květák by měly být do krmné dávky zařazovány pouze po malých dávkách, protože působí nadýmavě.