Minerální látky

- jsou významnými stavebními kameny těla a mají životně důležitou úlohu v látkové přeměně. Pokud se tyto látky zvířatům podávají v nedostatečném množství nebo špatných poměrech, nastupují projevy nedostatku, od lízání, přes poruchy kostry až po poruchy plodnosti. Stopové prvky jsou minerální látky, které se vyskytují v organizmu ve velmi malém množství, ale mají významnou úlohu. Často jsou částí enzymatických systémů a jsou součástí určitých hormonů. Nedostatek jediného stopového prvku v krmivu může zastavit určité metabolické cesty a způsobit pokles odolnosti a výkonnosti zvířat.

Měď - nedostatek vede ke snížení vstřebávání železa a zkracuje životnost červených krvinek. Projevuje se únavou, poruchami srdečního rytmu, vysokým krevním tlakem, chudokrevností, ztrátou kožního pigmentu změnou žravosti a poruchami plodnosti.

Železo - nedostatek železa snižuje fyzickou výkonnost. Výsledkem nedostatku železa je chudokrevnost, která se projevuje malátnosti, pocity slabosti, trvalou únavou.

Zinek - nedostatek se projevuje většinou vyrážkou, suchou a zhrubělou kůží, zhoršeným viděním, špatnou adaptací na tmu, poruchou imunity, opakovanými nachlazeními, záněty kůže, špatným hojením ran, bolestmi kloubů.

Mangan - zasahuje do celkového metabolismu - posiluje kosti a krev, vyživuje nervy a mozek, podporuje sexuální aktivitu, zásobuje pigmenty srst a kůži, povzbuzuje činnost hormonů.

Jód - je součástí hormonu štítné žlázy tyroxinu. Tento řídí celou látkovou výměnu. Nedostatek se projevuje sníženou výkonností a únavou, snižuje krevní tlak a vede ke rychlému tloustnutí při nízkých dávkách kalorií. Dále vede ke snížení pohlavní činnosti.

Selen - nedostatek se projevuje náchylností k infekcím, předčasným stárnutím a hlavně trvalou únavou. Muže se objevit svalová slabost, poruchy funkcí jater.

Kobalt - jeho přítomnost podporuje enzymy, jež se zapojují do odstraňování amoniaku a jiných toxických odpadních látek z organismu. Nedostatek způsobuje ztrátu příjmu krmiva, poruchy trávení.

Hořčík - je stavební materiál pro kostní chrupavky a zuby. Při nedostatku hořčíku může zvíře trpět bolestmi zubů a dásni, náhlými závratěmi, ztrátou rovnováhy. Dalšími projevy jsou podrážděnost, častá únava a ospalost, slabost zadních končetin. Hořčík se musí v potravě podávat denně, protože organismus není schopen si vytvářet zásoby.

Sodík - je nepostradatelný pro funkci svalů a nervů, stejně jako pro hospodaření s vodou v organismu a tvorbu slin. Je-li hladina sodíku v těle nízká, projeví se dehydratací. Hlavním příznakem je závrať, nízký krevní tlak, svalové křeče, nevolnost a zvracení, poruchy soustředění.

Molybden - jeho nedostatek vede k anémii, průjmům a ochrnutí.

Vápník - je stavebním prvkem kostí a zubů. Je důležitý pro srážení krve, pro normální dráždivost srdce, svalů a nervů a pro propustnost membrán. Ve spojení s hořčíkem řídí nervové funkce.

Fosfor - je součástí kostí a zubů. Účastní se látkových přeměn.

Draslík - je nezbytný pro normální funkci všech svalů a nervů, pomáhá ntaké zajišťovat rovnováhu tělesných tekutin. Nachází se hlavně v živočišných buňkách a v první řadě určuje osmotický tlak buněčných tekutin. 

 

Vitamíny

- jsou organické sloučeniny nutné k udržení všech životně důležitých funkcí organismu. Existuje 13 základních typů vitamínů. Organismus si, až na některé výjimky, nedokáže vitamíny sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy.

 Vitamín A (Retinol) - existuje ve dvou přirozených formách - vitamín A (retinol) a vitamín A2 (3dehydroretinol). Vitamín A je nutný pro tvorbou rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení. Nedostatek vitamínu proto vede k šerosleposti, způsobuje růstové deprese, nemoci kůže, sterilitu. Vitamín A je také důležitý antioxidant.

Β - karoten - provitamín A (předstupeň) - jeho nedostatek se projevuje podobně jako u vitamínu A.

Vitamín D (Kalciferol) - prevence proti vzniku metabolických onemocnění kostí. Podporuje chuť k jídlu, přirozenou aktivitu a přirozené chování, posiluje též imunitní systém.

Vitamín E (Tokoferol) - je nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Údajně také zlepšuje hojení ran. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému.

Vitamín K (Fylochinon) - má význam pro krevní srážlivost Jeho nedostatek vyvolává zpomalení srážení krve, a tedy vyšší krvácivost. Pomáhá při výstavbě kostí a snižuje riziko osteoporózy.

Vitamín B1 (Thiamin) - nedostatek se projevuje vyčerpaností a ztrátou chuti k jídlu. Jeho pozitivní vliv je ve zvýšené aktivitě a výkonnosti.

Vitamín B2 (Riboflavin) - je důležitý pro dobrý stav kůže a očí. Podporuje funkci srdce a dalších orgánů. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jako součást enzymů v dýchacím řetězci je nezbytný pro základní buněčný metabolismus.

Vitamín B3 (Niacin) - rozpustný vitamín, jehož deriváty hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu buňky. Nedostatek se spolupodílí na nemoci černého jazyku u psů.

Vitamín B5 (Kyselina pantotenová) - nutný při metabolismu sacharidů a lipidů a při syntéze životně důležitých látek. Při nedostatku se objevují zejména změny na pokožce a sliznicích, ztráta pigmentů, hrubá srst.

Vitamín B6 (Pyridoxin) - podporuje tvorbu svalové hmoty. Je vhodný pro psy se zvýšenou aktivitou. Zejména mladý organismus potřebuje větší dávky tohoto vitamínu.

Vitamín B9 (Kyselina listová) - podílí a účastní na tvorbě bílkovin a nukleových kyselin. Vhodná pro březí kočky a feny tím, že podporuje vývoj plodu.

Vitamín B12 (Kobalamin) - je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby, podílí se na syntéze DNA a ATP a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému.

Vitamín C (Kyselina L-askorbová) - v organismu se zúčastňuje oxidačních procesů a redukčních pochodů. Nedostatek se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím a krvácením sliznic.

Vitamín H (Biotin) - nedostatek způsobuje zpomalení růstu, poruchy plodnosti a vypadávání srsti. 

Aminokyseliny

- jsou základním stavebním kamenem proteinů a peptidů. Ty vznikají jejich spojováním pomocí peptidických vazeb do různě dlouhých řetězců. Jejich využití je jednak jako stavební jednotka pro jiné molekuly, ale jednotlivé aminokyseliny fungují jako prekurzory pro jiné látky. Samy o sobě se kolikrát podílejí přímo na metabolických pochodech. Mezi zástupce aminokyselin v krmivech patří např.

DL-methionin - aminokyselina vázaná v četných bílkovinách, používá se jako přípravek do krmiv. Esenciální aminokyselina podporující růst a rozvoj svalové hmoty.

L-lysin - je aminokyselina pro růst a obnovu tkání. Chrání cévy před arterosklerózou a má schopnost detoxikovat organismus od olova. Má zvláštní význam při tvorbě kolagenních tkání a při kostnatění.

 

Ostatní složky

Yucca shidigera - snižuje hladinu cholesterolu, čistí trávící soustavu a cévy -aktivuje a reguluje vylučovací pochody, uvolňuje ztuhlé klouby. Mimořádně účinným způsobem snižuje zápach výkalů, váže na sebe sloučeniny síry.

Měsíček lékařský - je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Díky vysokému obsahu účinných látek (fytoncidů a rostlinných antibiotik) úspěšně léčí kožní onemocnění.

Lososový olej - je vhodný pro psy s problémy kůže a srsti. Pro alergické psy, psy se suchou kůží, Zabraňuje vypadávání chlupů, svědění.

Kvasnice - jsou jednobuněčný rostlinný organismus bez chlorofylu. Kvasnice jsou vysoce vyváženou potravinou, která obsahuje všechny vitamíny skupiny B, aminokyseliny, stopové prvky a minerály

Rýžové otruby - jsou zdrojem vlákniny pro zdravé trávení.

Rýže - dieteticky hodnotný zdroj škrobů, obsah nutričně hodnotných látek včetně mikroprvků, bezlepková, vhodná pro citlivé a alergické psy

Ovesné otruby – šetrně podporují zdravé trávení, bohaté na vlákninu

Cukrovkové řízky - jsou zdrojem vlákniny pro zdravé trávení. K dosažení tuhých výkalů.

Karob – bezlepkový zdroj škrobů bohatý na B vitaminy, minerály, železo a vlákninu, upravuje trávení a „čistí organismus“.

Brambory – upravené speciální parní technologií poskytují nejdietnější zdroj sacharidů, přirozeně bezlepkový ( je prokázán kladný vliv na zdravotní stav alergických jedinců)

Resveratrol z vinných hroznů - má výrazné antioxidační a antibakteriální účinky a prokazatelně mobilizuje sirtuiny, látky, které chrání dědičnou informaci před poškozením. Právě poškození DNA stojí v pozadí mnoha příznaků stárnutí.

Rybí tuk - je přirozeným zdrojem vitamínů A a D a nenasycených mastných kyselin (Omega-3), které při dlouhodobém příjmu dokáží příznivě ovlivňovat funkci srdce a krevního oběhu, správný vývoj mozku, kostí a zraku.

Lněné semeno - je zdrojem Omega-3 - mastných kyselin, pro kvalitní stav srsti a kůže, je vhodné pro psy s ekzémy a suchou pokožkou. Povzbuzuje imunitní systém. Díky slizovým látkám uklidňuje trávení, ochraňuje povrch střeva.

Pšeničné klíčky - jsou velmi dobrým zdrojem vitaminu E, vitaminu B, železa, fosforu, mnoha minerálů, stopových prvků, bílkovin, esenciálních mastných kyselin a přírodního estrogenu. Pozitivně ovlivňují mozkovou činnost, podporují cévní činnost, ochraňují buňky před volnými radikály, předchází bolestem kloubů.

Chondroitin - má příznivé účinky proti bolesti a zánětu při artróze kloubů. Dlouhodobě dokáže zastavit ztrátu kloubní chrupavky. Chondroitin a glukosamin jsou látky získávané ze žraločí chrupavky.

Glukosamin - zotavuje poškozené chrupavky a stará se o růst nové chrupavčité tkáně. Příznivé účinky Glukosaminu nastupují také proti bolestem či zánětům kloubů. Glukosaminy jsou doporučovány při artróze kloubů. Chondroitin a glukosamin jsou látky získávané ze žraločí chrupavky.

ProImmun – soubor přírodních látek podporujících vývoj a funkce imunitního systému. Obsahuje beta


Chrom - při nedostatku chromu se zvedá hladina cholesterolu a cukru v krvi a dochází k usazování tuku v aortě. Spolu s chromem zde působí i vitamín B6. Naproti tomu nadbytek chromu způsobuje astma.